Házirend

A Kugli Fantáziatábor házirendje (a továbbiakban: Házirend) állapítja meg a táborhely területén tartózkodókra, különösen a táborozókra, táborvezetőikre és a táborhelyen dolgozó személyzetre vonatkozó szabályokat. A Házirend a hatályos jogszabályokkal nem lehet ellentétes. Amennyiben a Házirendben nem szabályozott probléma merül fel, a vonatkozó hatályos jogszabályok rendelkezései alkalmazandók. 

A Házirend betartása a táborozók és a táboroztatók, mindannyiunk közös érdeke azért, hogy a táborozás időszaka mindenki számára kellemesen és biztonságosan teljen. Ezért kérjük, a Házirendet a táborozás teljes időtartama alatt tartsd be!  

I. A jelen Házirend alkalmazásában: 

 Táborhely: azon szálláshely, ahol a gyermektáboroztatás sajátos szocializációs tevékenysége és az önszabályozó közösség előre meghatározott idejű együttélése megvalósul.

Napfény Ifjúsági és Sporttábor - 9933 Őrimagyarósd, Dózsa György utca 55

Táborozó: a Táborhely területén tartózkodó, érvényes jelentkezés alapján táborozásra jogosult és a táborba érkezéskor regisztrált személy. 

Szülő: a Táborozó törvényes képviselője

Táborszervező: az a jogi személy, aki az általa előre kialakított programterv alapján meghatározott foglalkozásokat megszervezi, lebonyolítja és a táborozáshoz kapcsolódó összes szolgáltatást megrendeli és hozzáférhetővé teszi a táborozás ideje alatt. 

Kugli Táborszervező Egyesület (továbbiakban: Táborszervező)

(jelenleg az egyesület bejegyzés alatt áll, ügyszám: 60069/2025)

Cím: 2335 Taksony, Kölcsey Ferenc utca 17. 

Táborvezető: A táborban résztvevő, a gyermekek felügyeletét és a programok lebonyolítását végző felnőtt.

Táborhelyen dolgozó személy: A Táborszervezővel vagy az Üzemeltetővel munkaviszonyban álló személy, illetve a más szerződéses jogviszony alapján tevékenységet végző személy. 

II. A Táborozóra vonatkozó szabályok 

1. A Táborozó kötelességei, felelőssége: 

  • A Táborozó köteles betartani jelen Házirendben foglaltakat. 
  • A Táborozó köteles tartózkodni minden olyan megnyilvánulástól, közléstől vagy cselekedettől, amely mások személyiségi jogait, életét, egészségét, lelki vagy testi épségét veszélyeztetheti vagy sértheti. 
  • A Táborozó köteles minden olyan magatartástól tartózkodni, amely összeférhetetlen az általános együttélési normákkal.
  • A Táborozó kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét, egészségét, tartsa be a közlekedési, balesetvédelmi, tűzvédelmi, és egészségvédelmi szabályokat. 
  • A Táborozó kötelessége, hogy haladéktalanul jelentse a felügyeletét ellátó Táborvezetőnek és/vagy a Táborhely más alkalmazottjának, ha saját magát, társait, a Táborhely alkalmazottait, vagy másokat veszélyeztető állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlel. 
  • A Táborozó köteles az előírásoknak megfelelően használni, eredeti állapotukban megőrizni a Táborhely létesítményeit, felszereléseit, valamint a programok során használt eszközöket, továbbá saját, és más Táborozó által a Táborhelyre hozott tárgyait, értékeit. A Táborhely létesítményeiben okozott károk értékének meghatározásában a helyszín házirendje az irányadó.
  • A Táborozó felelős a rábízott tárgyakért, ezek megrongálása, engedély nélküli elvitele kártérítési felelősséget von maga után, a mindenkor hatályos magyar jogszabályok szerint. 
  • A Táborozó köteles szülői nyilatkozattal rendelkezni arról, hogy egészséges és részt vehet a táborozásban. Ehhez a Táborszervező nyújt egy előre elkészített formanyomtatványt, amelyet a Szülőnek alá kell írnia ahhoz, hogy a Táborozó részt vehessen a Táborban.
  • A Szülő köteles a jelentkezési lapon nyilatkozni a Táborozó bármilyen tartós, vagy kezelés alatt álló betegségéről, étel‐ vagy gyógyszerérzékenységéről, allergiájáról.

 

2. A Táborozók számára TILOS: 

  • A Táborhely területét felügyelet nélkül elhagyni. Tilos a szobák takarodó utáni elhagyása is.
  • A Táborhely területére minden olyan tárgyat és anyagot behozni, amely veszélyes lehet az életre, egészségre és testi épségre, beleértve a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket is. A Táborszervező jogosult ezeket a tárgyakat a Táborozótól elvenni, és a Tábor záróidőpontját követően a Szülőnek visszaadni.
  • A Táborhely területére romlandó vagy kereskedelmi mennyiségű élelmiszert behozni. 
  • Alkoholt, szeszes italt, cigarettát és más tiltott szereket a Táborhelyre behozni, ott tárolni, a táborozás ideje alatt fogyasztani. E cselekményhez tartozó termékek (dohánytermék, alkohol stb.) elkobzásra kerülnek. A Táborszervező jogosult ezeket a szereket a Táborozótól elvenni, és a Tábor záróidőpontját követően a Szülőnek visszaadni. A táborban az alkohol és más tiltott szerek használatára vonatkozóan zéró tolerancia elvét alkalmazzuk, a szabály be nem tartása a táborból való azonnali kizárást eredményezheti.
  • A Táborban az interneteléréssel rendelkező technikai eszközök (okostelefon, tablet) használata tilos, kivételt képez ez alól a Szülővel való telefonos kapcsolattartás. Ezeket a készülékeket a Táborhelyre való érkezéskor a Táborvezetők beszedhetik és elzárt helyre tehetik (saját szobájukba). A Táborozó ez esetben a Táborvezetők engedélyével juthat hozzá az eszközhöz a telefonálás idejére, annak befejeztével köteles visszaszolgáltatni a Táborvezetőknek, akik az eszközt ismét elzárt helyre teszik. Kivételt képeznek az olyan okos eszközök, amelyek a Táborozó egészségének megőrzését szolgálják (pl: gyógyszerbevételre emlékeztető okosóra).

  3. A fenti tiltásokkal kapcsolatos egyéb szabályok: 

  • Ezen szabályok megszegését biztonsági okokból minden Táborozó köteles jelenteni a Táborszervezőnek amennyiben az a tudomására jut és/vagy közvetlen közelében történik.

 

4. A Táborozók értékeinek felügyelete: 

  • A Táborozó tudomásul veszi, hogy a Táborhelyen értékmegőrző nem üzemel. A Táborszervező és az Üzemeltető az elhagyott tárgyakat talált tárgyakként kezeli. A nagyobb értékű tárgyak, felszerelések (pl. óra, ékszer, telefon, technikai eszközök) és nagyobb mennyiségű készpénz Táborba történő behozatala a Táborozó saját felelősségére történik, a Táborszervező és az Üzemeltető felelősséget ezekért a tárgyakért nem vállal. A beszedett technikai eszközökért (pl. telefon) a Táborszervező a felelősséget a beszedés ideje alatt vállalja.
  • A talált tárgyat a megtaláló köteles a Táborvezetőnek késedelem nélkül leadni. 
  • Az elhagyott értékeket a Táborszervezőnél lehet telefonon keresni és a tárgy beazonosítását követően átvenni. A Táborszervező a Táborhelyen talált tárgyakat a Táborozók felügyeletének végéig megőrzi, és a tulajdonos kérésére és a tulajdonos költségére azt visszajuttatja neki. Amennyiben a talált tárgyat a megőrzési idő alatt nem keresi a tulajdonosa, akkor az – a talált tárgy jellegétől függően – megsemmisítésre vagy felajánlásra kerül.

 

5. Kártérítési felelősség: 

  • A Táborhely létesítményeit a Táborozó köteles rendeltetésszerűen használni, amennyiben kárt okoz, az kártérítési felelősséget von maga után. Károkozás esetén a Táborvezető köteles a károkozás körülményeit megvizsgálni, az okozott kár mértékét felmérni, és azonosítani a felelős személyt.
  • Amennyiben a Táborozó a károsult és az okozott kár a Táborszervező és az Üzemeltető cselekményeivel okozati összefüggésben áll úgy a Táborozó jogosult a kárának megtérítését kérni. Kérelme alapján a Táborszervező és/vagy az Üzemeltető a károkozást megvizsgálja.

 

III. Táborvezetők feladatellátási előírásai 

  • A Táborvezetők a táboroztatás előkészítésében és megvalósításában partnerként, a Táborszervezővel együttműködve, a gyermekek érdekeit szem előtt tartva vesznek részt. A Táborvezetők a résztvevő gyermekcsoport felelős vezetői a táborozás során. Felelősséget vállalnak a gyermekek testi és lelki egészségének megőrzéséért, aktívan közreműködnek a táborozási élmény biztosításában. 
  • Kötelesek az általuk előzetesen megadott mobiltelefonszámon a táborozás megkezdése előtt és alatt is a napi szintű kapcsolattartást lehetővé tenni.
  • Kötelesek a gyermekek részvételét a kiválasztott és a kötelező programelemeken biztosítani. 
  • Kötelesek folyamatosan figyelemmel a Táborozók tartózkodási helyét a tábor teljes ideje alatt.
  • Kötelesek jelen Házirend szabályait megismerni, a Táborozókkal megismertetni és azokat a Tábor teljes időtartama alatt betartani, illetőleg betartatni. 
  • Kötelesek fegyelmet, rendet és tisztaságot tartani és tartatni. 
  • Kötelesek a tevékenységek közben észlelt veszélyt jelentő rendellenességeket megszüntetni. 
  • Kötelesek mindennemű hibát a Táborhelyen dolgozó személynek bejelenteni. A hibaelhárítás az üzemeltetési szakemberek feladata, annak elhárításában – kivéve az élet- és testi épséget közvetlenül veszélyeztető helyzetet – nem vehetnek részt. 
  • Kötelesek a vízparti fürdőzési rendben meghatározottak szerint a Táborozókra felügyelni. 
  • Kötelesek a szabadtéri játékok veszélyeire a Táborozók figyelmét felhívni, az azokon való játék felügyeletét biztosítani. 
  • Baleset esetén kötelesek a szakszerű elsősegélynyújtás mielőbbi megkezdeni, a tábori orvosi ügyeletet azonnal értesíteni, és a balesetet jelenteni az elsősegélyért felelős személynek.

 

 IV. A tábor életének részletes szabályai 

 1. Megérkezés 

  • A táborba a Táborozók a Táborvezetőkkel együtt érkeznek. Utólagosan érkezni a Táborszervező munkatársaival előre egyeztetett időpontokban lehet.
  • A Táborhelyen csak fényképes, személyazonosításra alkalmas igazolvánnyal, kitöltött egészségügyi nyilatkozattal érkező Táborozó tartózkodhat. Ezen dokumentum hiányában a Táborozó nem vehet részt a táborban, ebben az esetben a gyermek hazautaztatásáról a Szülőnek szükséges gondoskodnia.

 

 2. Távozás 

  • Távozáskor a szobákat minden csoport köteles tisztán, a szemetet összegyűjtve, az ágyneműt lehúzva átadni. 
  • Károkozás esetén a kártérítés összegét a rögzített dokumentáció alapján az Üzemeltető - az eset körülményeinek feltárását követően – a Táborozóval megtéríttetheti.

 

 3. Étkezés 

  • A Táborban napi háromszori étkezés biztosított (reggeli, ebéd, vacsora). A főétkezések (a kirándulások kivételével) kizárólag a Táborhely ebédlőjében történhetnek. Az étteremben kiadott ételt a Táborvezetők engedélye nélkül szobákba bevinni szigorúan tilos. Edényeket, evőeszközöket az ebédlőből Táborvezetők engedélye nélkül kivinni tilos. Bármely okból kihagyott étkezés cseréje, pótlása nem lehetséges.

  

4. Takarítás 

  • A szobák és környékük tisztaságáért az ott tartózkodó Táborozók felelősek a táborozás ideje alatt. A Táborszervező és Üzemeltető gondoskodik a takarításhoz szükséges eszközök rendelkezésre állásáról. A Táborozó köteles ezen eszközöket rendeltetésüknek megfelelően használni.

 

5. Napirend, tábori programok 

  • Programok elmaradása: a jó időért garanciát vállalni nem tudnunk, ezért – bár rossz idő esetén a programok nagy részét fedett helyszínen megtartjuk – a programok változtatásának jogát fenntartjuk. 
  • Este 22.00 és reggel 7.00 között – kivéve a speciális, késő esti programok ideje alatt – a pihenést minden Táborozó számára biztosítani szükséges, ezért minden Táborozónak tartózkodnia kell minden olyan tevékenység végzésétől, amely mások nyugalmát megzavarhatja.

 

 6. Közlekedés 

  • A Táborhely területére gépkocsival behajtani, közlekedni, valamint ott tartózkodni csak engedéllyel, előzetes bejelentés alapján szabad. 
  • A behajtás után kizárólag az arra kijelölt helyen szabad várakozni. 
  • A Táborhely területén a KRESZ betartása kötelező, a gépjárművek sebessége nem haladhatja meg az 5 km/órát. 
  • A Táborhely területén történő közlekedés esetén különös figyelmet kell fordítani a mindenkor hatályos beléptetési és parkolási rendre.

 

 7. A Házirend megsértése 

  • A Házirend bármely pontjának megsértése, a táborozásból történő azonnali kizárást vonhatja maga után.

 

 1. számú melléklet Biztonsági előírások 

 Biztonsági előírások 

1. Tűzvédelemi szabályok 

  • Táborozók számára a nyílt láng használata a Táborhely teljes területén tilos. 
  • Tűz esetén a "Tűzriadó terv" előírásait kell betartani. A Táborhely területén levő közlekedési utakat szabadon kell hagyni. Az utakat és a kapukat eltorlaszolni tilos. 
  • Elektromos berendezéseket hibás vezetékkel használni tilos. A tapasztalt hibát a Táborhelyen dolgozó személynek kell bejelenteni. 
  • Az elektromos hálózat túláram elleni védelmét (biztosítékot) kiiktatni tilos. 
  • Tűz esetén minden Táborozó köteles a tűzoltást vezető személy utasításait betartani. 
  • Minden észlelt tűzesetet azonnal jelenteni kell az illetékes szerv felé telefonon, akár a saját mobilkészüléken is. (telefonszám: 105,112) 
  • Tűzriadó terv

 

o Azonnal hírt kell adni a tűz keletkezéséről. Hangos „Tűz van!” kiáltással, zajkeltéssel a Táborhely dolgozóit értesíteni kell. 

o A Táborvezetők feladata, hogy a Táborhely alkalmazottai és a Tűzoltóság megérkezéséig a saját csoportjukat biztonságba irányítsák, a Táborozók ez esetben a Táborvezetők utasításait betartani kötelesek.

 2. Baleset- és egészségvédelmi szabályok

  • Egészségügyi ügyelet biztosított a Tábor teljes ideje alatt, amelyet a Táborozók szükség esetén igénybe vehetnek. A gyermeket csak az erre képzett személyzet láthatja el, a szükséges intézkedésekről ő dönthet. 
  • A beteg Táborozót (pl. fertőző vírus) a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint az erre kijelölt betegszobában kell elkülöníteni az orvos megérkezéséig, vagy az orvoshoz történő elszállításáig. 
  • A Táborhely területén kullancsírtószerek alkalmazása ajánlott. Amennyiben a Táborvezető a Táborozó gyermekben kullancsot fedez fel, köteles az egészségügyi szolgálatra kísérni az érintett gyermeket.
  • Amennyiben a Táborozó a táborozás alatt fertőző betegség tüneteit észleli, vagy erre utaló gyanúja van, ő, illetve a Táborvezető köteles a betegség súlyosságát mérlegelni, a Szülőt értesíteni, indokolt esetben orvosi vizsgálatot kezdeményezni. A Táborozó köteles a vizsgálaton részt venni és az orvos utasításait betartani, adott esetben a Táborhelyet elhagyni.
  • Amennyiben a Táborvezető a Táborozó egészségügyi állapota miatt a felügyeletét továbbá nem tudja biztosítani, kötelezheti a Szülőt, hogy a Táborozót a Táborhelyről elszállítsa.
  • Veszélyt vagy balesetet előidéző helyzetet haladéktalanul jelenteni kell. 
  • A Táborhelyhez tartozó üzemi területekre belépni tilos. 
  • A szabadtéri játékokat és a sportpályát fegyelmezetten, egymás testi épségére ügyelve szabad használni.

 

 3.Vízibiztonsági szabályok 

  • A fürdőhelyen csak a kijelölt területen szabad fürödni. 
  • A Táborozó gyermek csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat a vízben. 
  • A Táborvezetők közül egy fő köteles a vízben tartózkodni a fürdőző gyermekekkel, egy fő pedig a partról köteles figyelemmel tartani a gyerekeket. 
  • A vízbe csak az arra kijelölt lépcsőkön szabad bemenni. 
  • Tilos a partról a vízbe ugrani, a partvédő kövekre lépni, a vízbe szúró, éles vagy törékeny tárgyat bevinni, balesetveszélyes játékokat játszani. 
  • A partról és az úszóeszközökről (gumimatrac, illetve minden felfújható eszköz) fejest ugrani tilos. 
  • Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék. 
  • Tilos a szélben elsodródott fürdőeszközök, felfújható vízi játékeszközök után a fürdőhely határát jelző bóján túl úszni. 
  • Tilos a tóban étkezni, tisztálkodószert használni, a vizet bármilyen módon szennyezni. 
  • A strandhatároló bójákra, valamint a vízmélységet jelző táblákra felmászni tilos. 
  • A hattyúk, kacsák etetése és hergelése tilos. 
  • A vízben iszappal és kővel dobálózni tilos. 
  • Káros hatások elkerülése érdekében a Táborozók használjanak naptejet, sapkát, valamint ügyeljenek a folyadékpótlásra. 
  • 19.00 óra után a fürdőzés tilos. A csoportok legkésőbb eddig az időpontig kötelesek elhagyni a strand területét. 
  • A strandon dolgozó vízimentők kéréseit és utasításait minden esetben be kell tartani. 
  • Baleset, sérülés vagy eltűnt személy esetén azonnal a strandon dolgozó vízimentők segítségét kell kérni.

  

Papp Dóra, 

a Kugli Táborszervező Egyesület elnöke